از زمانی که فیروزه با چربی یا روغن تماس پیدا میکند شمارش معکوس برای پایان عمر فیروزه آغاز میشود و زمان زیادی فرصت ندارید تا با انجام کمک های اولیه فیروزه را نجات دهید .
پس باید فورا دست به کار شوید .

اولین قدم جداسازی فیروزه از روغن است . اگر روی نگین و پشت نگین چه لایه فیروزه و چه خاک پشت نگین هنوز چرب و کمی خیس یا تر مانده ، بلافاصله با دستمال خشک آن را پاک و خشک کنید . در این صورت از نفوذ بیشتر چربی در لابلای سنگ جلوگیری کرده اید . اما این کار فقط جلوگیری از ضرر بیشتر است و باید فورا قدم دوم را بردارید .

دومین قدم ؛ شستن با مایع ظرف شویی یا نقره شور است . اکثر خسارت ها زمانی به بار می آیند که تصور میکنید خطر رفع شده . غافل از این که اگرچه به چشم دیگر چربی و روغن مشاهده نمیشود اما نباید از منافذ سطحی و عمیق فیروزه غافل شد …

سومین قدمی که باید برداریو قرار دادن فیروزه در آب جوش و تمیز کردن مجدد آن است .

حال پس از گذراندن این مراحل اگر پس از گذشت یک ساعت متوجه رگه های جدید سبز رنگ شدید دیگر مجال تعلل نیست . بلافاصله فیروزه را به یک حجره سنگ تراشی برسانید و از ایشان بخواهید یک لایه از فیروزه را تراش داده و سنگ را مجددا پرداخت کرده و براق نمایند .

روش های عجیب را باور نکنید
مقالاتی در باب خوراندن فیروزه به مرغ وجود دارد که در ادعایی کذب اسید معده مرغ را در چربی زدایی موثر دانسته اند . لطفا بعد از خواندن این مطالب کمی فکر کنید و با متخصص مشورت کنید .